Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 267 712 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

STÓŁ KRÓLA CYGANÓW

czwartek, 11 kwietnia 2013 11:32
Skocz do komentarzy

  

wiele lat odrabiałam przy tym stole lekcje.

Był wielki, czarny, rozkładany na pół pokoju,

miał masywne, lekko profilowane nogi.

 

Skąd się u nas wziął ?

aaa - to dłuższe opowiadanie.

 

Opowiadanie zacznę od początku, czyli od końca wojny.

Jest rok 1945, jednym z ostatnich transportów wyjeżdża za Złoczowa rodzina mojej Mamusi. Dostają pół towarowego wagonu, w drugiej połówce muszą pomieścić się ich sąsiedzi.

Zabierają ze sobą, do nowej Ojczyzny, najpotrzebniejsze rzeczy, dokumenty, zdjęcia, rodzinne pamiątki, wielki materac do spania, taki niebieski w srebrne chryzantemy, trzydrzwiową szafę z lustrem, taboret, wannę no i przymusowo sitzbad.

 

Babcia Waleria pakuje jakieś garnki, stolnicę, wałek do ciasta, maszynkę do orzechów, wagę, zapas jedzenia, mąkę, sól, cukier, wianki cebuli.

Do dzisiaj wałkuję ciasto wałkiem Babci Walerii,

robię falbanki w ruskich pierogach, tak jak trobiła to Ona a maszynki do orzechów używam gdy piekę Jej pyszny, orzechowy tort. 

 

 

 

 

Dziadziu Romuald zabiera kilka ulubionych obrazów, gobelin, kilimek, karnisze, w których w czasie wojny chował dokumenty i pieniądze.

Danusia pakuje kanarka Kubusia, klatkę, naczyńka i trochę ptasiego pokarmu na zapas. No i swoje lalki.

 

Przed nimi droga daleka a kres drogi nieznany.

 

Siedem tygodni trwa ta najdłuższa w ich życiu podróż.

Pociąg trochę jedzie, potem odstawiają go na bocznicę. Na bocznicy pasażerowie wychodzą z wagonów i kwitnie życie. Panowie budują z cegieł małe paleniska, panie wynoszą stolnice i robią pierogi, na ścianach wagonów suszą się wianki cebuli a dzieci, jak to dzieci, biegają wokoło i robią strasznie dużo zamieszania. A potem gwizdek, wszyscy się pakują i dalej w drogę. Są wagony w których pasażerowie podróżują razem ze swoimi zwierzakami, jest więc mleko są też jajka.

 

To jeden z ostatnich transportów, jadą od miasta do miasta ale miasta już pozamykane, nie przyjmują. Wreszcie transport trafia do Stargardu. Piękne miasto ale niespodzianka – coś niesamowitego, domy zapaskudzone, napaskudzone na podłogach, na sprzętach, nawet w garnkach … ot taka wizytówka na przywitanie. Noooo – to panie hurmem orzekają – tu nie zostaniemy! Nie pomaga to, że panowie przysięgają, że wszyściutko uprzątną – koniec, kropka , one nie będą w takim miejscu i już ! Transport rusza dalej , po drodze niektóre rodziny zostają, ale niewiele. Ostatni przystanek to Gliwice. Wszystkich wyładowują na rampie.

Jest zimny jesienny dzień, pada deszcz.

Czarna rozpacz.

 

Rodziny powoli się rozchodzą. Waleria płacze a Romek usiłuje jakoś to wszystko ogarnąć. Nagle na pustoszejących torach pojawia się stara Niemka, zbierała węgiel na opał. Pochodzi do nich i proponuje – zabiorę was do siebie, jestem biedna, nie mam co jeść ale mam dach nad głową to wam kawałek tego dachu odstąpię. I tak cała trójka zabiera dobytek i idzie z Niemką do swojego nowego miejsca na ziemi.

 

Zamieszkują na poddaszu niewielkiego domku

na ulicy Kolberga.

Zaraz Wala i Romek zaczynają chorować. Panuje wtedy czerwonka. Danusia musi sobie jakoś sama radzić. Jak już nie ma niczego do zjedzenia i nie ma na lekarza to bierze lalki i idzie na most, żeby je tam sprzedać. I tu dziwne zrządzenie Opatrzności, mostem przechodzi jeden z sędziów, znajomy rodziny, jeszcze ze Złoczowa. Poznaje małą Danusię i zabiera ją i idzie do ich domu. Pomaga przyjaciołom, wzywa lekarza, ofiarowuje pieniądze.

 

Niedługo znajduje im też mieszkanie,

na ulicy Tarnogórskiej 95a.

To ten dom, który widać na zdjęciu.

 

 

 

 

I jeszcze coś.

Sędzia proponuje że znajdzie Romkowi pracę w sądzie.

Ale tu pojawia się problem, Romek nie chce, nie będzie w komunistycznym sądzie pracował - nigdy i za nic na świecie. Koniec, kropka.

 

No więc biedują nadal. W końcu Romek pokątnie znajduje jakąś pracę, naprawia ludziom zegarki. Jeszcze na froncie nauczył się tego naprawiania. Kiepskie z tego pieniądze bo i pewnie trochę z Romka kiepski zegarmistrz.

Codziennie mała Danusia, po drodze do szkoły, przechodzi obok sklepu wędliniarskiego. Tam, na progu, czeka na nią sympatyczna właścicielka, teściowa owego Sędziego. Codziennie wręcza Danusi zawiniętą bułkę a w bułce pachnąca pasztetówka z białym tłuszczykiem na brzegu, czasem nawet plasterki szynki.

 

Na ulicy Tarnogórskiej mieszkają w czterorodzinnym domu. To bliźniak, po jednej stronie dwie rodziny i po drugiej dwie. Każda z rodzin ma swój własny ogródek a w nim kwiaty i warzywa.

Ten ogródek to oczko w głowie Romka. Hoduje tam pomidory, kukurydzę, rzodkiewki i potrzebne w kuchni warzywa no i specjalnie dla Danusi jej ulubiony zielony groszek.

 

 

 

 

W takiej jednej części bliźniaka mieszkają dwie rodziny.

Mają wspólny przedpokój - jedni kuchnię i pokoje na parterze, drudzy na piętrze.

Wszystko jest otwarte, dostępne, jak wspólne, nikt niczego na klucz nie zamyka. 

Dodatkowo z kuchni prowadzą drzwi do małego przedsionka, trzy stopnie w dół a stamtąd do łazienki, to znaczy czegoś, co miało być łazienką, do składziku i na schody zewnętrzne, prowadzące do ogrodu

 

 

     

 

 

Na tym zdjęciu Wala i Danusia w kuchni na Tarnogórskiej

 

Kuchnia była widna ale strasznie ponuro pomalowana. Ponoć praktyczna granatowa lamperia okazała się przygnębiającym koszmarkiem i Wala jak mogła upiększała to miejsce.

 

W kuchni powiesili przywieziony z ukochanych Kresów, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej,

żeby czuwała nad Nimi w tym obcym miejscu.

Trochę nawet ten obraz widać na zdjęciu...

 

Dom był czysty.

Niestety były w nim robaki, karaluchy, prusaki i pluskwy.

Danusia panicznie bała się robactwa.

Kiedyś przyjechali goście. Dostali największy pokój i czuli się bardzo dobrze. Mała Danusia miała jednak problem - jak tu się myć . Wymyśliła, że zrobi to w nocy, po ciemku. Wzięła wielką miednicę, nalała sobie wody z pojemnika w kuchni i niosła miednicę, żeby postawić na taboret. I nagle trrrach ! buuuum! sruuuu !!!

Danusią się na czymś pośliznęła i pooojechała jak długa ! 

a miednica na nią.

No na czym mogła się pośliznąć mała Danusia ???

na karaluszku oczywiście. Wrzask był straszliwy, łącznie z żądaniem obcięcia nogi.

Dopiero brat Romka przysłał z Anglii DDT i robactwo zostało wytrute, tak skutecznie, że przez rok żadna mucha nie siadła na ścianie.

 

 

W tym miejscu zaczyna się historia mojego stołu.

Obie rodziny żyją zgodnie i w przyjaźni. Rodzina z parteru to król Cyganów i jego piękna młodziutka żona. Niestety ich losy są smutne, żona króla umiera a on pogrąża się w rozpaczy a nawet załamuje, nie chce już tu mieszkać. Przed wyjazdem, w dowód przyjaźni, ofiarowuje moim swój stół, jeden z ważniejszych mebli w jego domu.

 

I tak majątek mojej rodziny się powiększa, do szafy, taboretu i materaca dochodzi stół.

 

Niestety, Gliwice ciągle są miastem zamkniętym, nie ma mowy o zameldowaniu się. Danusia chodzi tu jednak do szkoły, do piątej a potem do szóstej klasy. Po dwóch latach wadze brutalnie wyrzucają ich z domu do baraku na przedmieściu. To mieszkanie potrzebne jest dla inżyniera.

 

Romek wyrusza w Polskę na poszukiwanie jakiegoś lokum. Trafia do Brzegu. Znajduje w końcu mieszkanie na drugim piętrze kamienicy, na ulicy Chopina. Kamienica ładna ale zniszczona. Mieszkanie zimne, wilgotne, ponure, oświetlenie gazowe. Jeden normalny pokój i jeden mały bardzo zawilgocony pokoik, taka bardziej pakamerka, w przedpokoju wydzielone miejsce na kuchenkę, wspólna ubikacja na półpiętrze.

 

Nie ma co marudzić, trzeba brać – jest tylko to.

 

Za to okolica piękna, samo centrum Brzegu, śliczny Rynek, pod nosem Akademia Rycerska, niedaleko Zamek Piastów, no i Odra, Kanał i nadodrzański park.

 

Cały dobytek rodziny, wraz z cygańskim stołem,

wędruje na duży samochód z plandeką i wiooo !!!

Rodzina zaczyna nowy etap …

Szczęśliwy, choć bardzo, bardzo biedny.

 

 

Ale o tym to już opowiem w następnym wpisie.

To będzie historia złotego pierścionka.

 

 

. .z przyjemnością polecam - Malina M*.

 

jeśli podobał Ci się ten wpis

to wejdź    i zapromuj

oceń
43
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 14 września 2015 19:50

  Atrakcyjna strona!

  autor Nadar

  blog: http://vulsinidirectory.hotstones.co.uk/author/blicundig

 • dodano: 23 lutego 2015 18:30

  Kapitalna strona!

  autor Olga

  blog: http://domowewystroje.waw.pl/meble-w-lazience/

 • dodano: 21 czerwca 2013 13:33

  Uwielbiam takie stare czarno-białe zdjęcia.

  autor Fabian

  blog: http://prezentownik.blox.pl/html

 • dodano: 23 kwietnia 2013 11:21

  Piękne i wzruszajace.

  autor ebiniecki

  blog: antykwa

 • dodano: 13 kwietnia 2013 12:05

  o tak , wtedy ludzie potrafili się cieszyć każdym drobiazgiem który im życie ofiarowało, potrafili tym drobiazgiem i tą radością się dzielić dlatego tak wiele zbudowali ... teraz, chociaż bomby nie lecą na głowę i o niebo jest lepiej, niestety coraz bardziej chcą czegoś, czego jeszcze nie mają ... nie tylko ci biedni, bo to normalne, ale również i ci bogaci ...

  autor Malina M*

  blog: wmalinach.bloog.pl

 • dodano: 13 kwietnia 2013 11:32

  Haniu,ech te powojenne tułaczki,bieda..Ale ludzie byłi jednak życzliwi sobie i szczęśliwi,choćby z tego powodu,że ta CHOLERNA wojna wreszcie się skończyła.

  autor m_16

  blog: fan Malinki

 • dodano: 13 kwietnia 2013 0:23

  Haniu, historia Twojej rodziny jest interesująca i wzruszająca. Duża tu zasługa Twoja jako narratorki. Pozdrawiam, Tomasz

  autor tpetry

  blog: przedspiew.bloog.pl

 • dodano: 12 kwietnia 2013 18:02

  Haniu,
  wzruszyła mnie historia Twoich Dziadków i Mamusi Danusi. Oj, wiele przeszli Twoi Dziadkowe, ale nigdy nie zatracili się i nie podali władzy komunistycznej...
  Pięknie ją opisałaś...
  Gorąco proszę, przekaż Twojej Mamusi Danusi serdeczne pozdrowienia.
  Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg.
  Przesyłam wiosenne pozdrowienia

  autor Łucja-Maria

  blog: czarownyswiat.blogspot.com

 • dodano: 12 kwietnia 2013 16:46

  Historia interesująca, umiesz opowiadać Malina

  autor Minawetp

 • dodano: 12 kwietnia 2013 13:34

  kliknoł jo se 30 heheheh tsymaj se dziołcha

  autor bacagenek

 • dodano: 12 kwietnia 2013 11:53

  Klik dobry:)
  Z takich notek można uczyć się historii nie tylko narodu, ale także zwykłych przedmiotów...

  Bardzo ciekawie opisujesz, Malino.

  Pozdrawiam serdecznie.

  autor alElla

  blog: http://grycela.blogspot.com/

 • dodano: 12 kwietnia 2013 10:56

  Kawał historii opisałaś!
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  autor Jolanta

  blog: http://jolanda123.blogspot.com/

 • dodano: 12 kwietnia 2013 10:43

  Ucałuj ode mnie Twoją Mamusię Danusię. Już jako dziecko miała serduszko na dłoni... Widać, to dziedziczne.
  I znów piękna karta historii Twojej Rodziny. Jakże podobna do historii mojej Rodziny. (Pamiętasz, sama o tym dawno temu wspominałaś). Tyle że moja ze Zbaraża pochodziła i już 13 maja 1945 roku została zmuszona do przesiedlenia na Ziemie Odzyskane. Jechali także tyle tygodni w wagonie bydlęcym z podobnym "dobytkiem" i... kartą majątkową.

  Na podstawie opowiadań mojej Mamy opisałam (m.in.) te tragiczne wydarzenia we wspomnieniach "Byłam Podolanką... i na zawsze pozostanę". Wspomnienia te są dostępne w muzeum w Mamusi miejscowości oraz w Internecie na stronie Kresów Wschodnich. Na moim blogu także.

  Podobnie jak Twoja Rodzina, przyjechali z obrazem Matki Boskiej, Matki Boskiej Bolesnej Łaskawej.

  Dziękuję za wizytkę!
  Wow...! aż taka ekspresja w Twoich słowach? Miło mi, że to moje mgielne majaki akurat aż takie słowa w Tobie "wyzwoliły". Z małym "ale" jednakowoż: nie jestem czarownicą… Nie mogę nią być, i to z prostej przyczyny: czarownica ma konszachty z diabłem, a ja "za diabła" w diabły nie wierzę
  OK., jak już, to może czarodziejką jestem, ale taką całkiem malutką.
  Pozdrawiam już wiosennie... i zabieram się za mycie okien po tej długotrwałej i brudzącej zimie. Miłego dnia! Halszka

  autor Szczesliwa kobieta

  blog: wp771.bloog.pl

 • dodano: 12 kwietnia 2013 8:39

  Zrobiłam klik 24 miłego dnia Haniu

  autor danka

 • dodano: 12 kwietnia 2013 7:27

  Malino wzruszyłam się. Moja mam też przeszła tułaczkę. Wywieźli ją na roboty do Niemiec, potem powrót, który o mało nie przypłaciła życiem....... . Powiem szczerze, że nie bardzo lubię wracać do tej przeszłości. Jakoś źle to na mnie wpływa. Jestem z tych osób, które bardzo wszystko przeżywają, zaraz wczuwają się. Chyba jestem za bardzo empatyczna. Pozdrawiam Malinko.

  autor Peja0515

  blog: peja0515.bloog.pl

 • dodano: 11 kwietnia 2013 21:50

  Wojna była bezwzględna dla każdego. Cierpieli równo wszyscy, no może Niemcy na wysokich stołkach nie. Ale zwykli ludzie? Każdy był w jakiś sposób krzywdzony, ale i nagradzany. Nagradzany nawet po latach....za człowieczeństwo.
  Pozdrawiam:)

  autor ozon

  blog: Jako%u015B

 • dodano: 11 kwietnia 2013 21:49

  Czytając wzruszyłem się pomimo że to nie moja rodzina.
  Czekam na publikację książki brata o losie matki na wysiedleniu oraz wojennej tułaczki ojca.

  autor Michał Pax.

 • dodano: 11 kwietnia 2013 16:30

  Nas, szczęśliwie na Pradze,
  ominęły wędrówki lewobrzeżnych
  warszawiaków, ale jak wszędzie,
  po wojnie nie było słodko.
  Dziękuję, czekam na cd.
  LAW

  autor JanToni

  blog: jantoni341.bloog.pl

 • dodano: 11 kwietnia 2013 15:33

  Juz drugi raz deptamy sobie po historii naszych rodzin. Pierwszy raz, jak pisałem z przekasem mój wujek mógł spotkac sie z Twoim froncie. Dziś piszesz o przyjeździe do Gliwic czyli......rodzinnego miasta mojej Matki i pokolenia całej mojej rodziny. Ja pierwszy zostałem Katowiczaninem.
  Historie lubią sie nakladać, zazębiać.
  Pozdrawiam serdecznie

  autor Piotr Opolski

 • dodano: 11 kwietnia 2013 14:50

  12!

  Takie to były czasy...
  Stół jako wyznacznik człowieczeństwa jest piękną historią jak i całość tej nostalgicznej, rodzinnej opowieści. Historia jaką miało wiele polskich rodzin w czasach powojennych. Jest wspólny mianownik - Polak, Niemka i Rom.
  W takich czasach ludzie nie wytykali sobie pochodzenia w tak rażący sposób, jak to czynią obecnie. Tak przynajmniej wydaje mi się.
  a Danusia była fantastyczna jako dziecko i miała bardzo dobre serduszko. Zasłużyła na tę bułkę
  z pasztetówką i plasterkami szynki... Zawsze znajdzie się jakiś dobry człowiek i to jest budujące.
  Haniu, do lilll wpadnę wieczorkiem.... Pozdrawiam p. Danusię i Ciebie - Krysia

  autor laura

  blog: 1rubin1219.bloog.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 20 września 2017

O moim bloogu

w malinach, jak to w malinach - pachnąco i kłująco

Statystyki

Odwiedziny: 314680
Wpisy
 • komentarze: 7206
Bloog istnieje od: 2069 dni
Najlepsze Blogi

MOJE BLOGI

* ZAPRASZAM

powiadomienie o nowym wpisie

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Film

Pytamy.pl